Jak widzą niewidzący?

Na to pytanie odpowiedzi szukali uczniowie klasy 2 b, którzy pod opieką wychowawcy Pani Marii Wytrykowskiej i Pani Izabeli Rek z Rady Rodziców odwiedzili Niewidzialną Wystawę w Warszawie.

Po wprowadzeniu teoretycznym dotyczącym m/innymi sposobu czytania i pisania przez osoby niewidome, zachowania wobec osób ociemniałych - ośmioosobowe grupy weszły z niewidomymi przewodnikami w kompletne ciemności. Byliśmy w mieszkaniu, w sklepie, w parku, na ulicy. Dotykaliśmy, słuchaliśmy, próbowaliśmy ... wszystko po to, aby samemu znaleźć odpowiedź na pytanie postawione w tytule. Niewidomi mają bardziej wyostrzone pozostałe zmysły i organizują wokół siebie przestrzeń w taki sposób, aby nie narażać się na niebezpieczeństwa.

W programie wycieczki mieliśmy jeszcze Fotoplasticon, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć trójwymiarowe zdjęcia powojennej Warszawy, oraz film pt. Jurasic Park World. Wieczorem spacerowaliśmy po wąskich uliczkach Starówki, podziwiając stare, piękne kamienice, Barbakan, Plac Zamkowy.

A ponieważ byliśmy bardzo zdyscyplinowani, kulturalni i grzeczni w nagrodę musieliśmy stawić się nazajutrz w szkole, mimo późnej pory powrotu z wycieczki. Ale czego się nie robi dla naszej kochanej ... uczelni.