Sprawozdanie z pracy Młodzieżowego Klubu Wolontariatu "Na Przekór" w I semestrze roku szkolnego 2018/2019 r.

W szkolnym wolontariacie aktualnie pracuje „na stałe", czyli raz w tygodniu 97 uczniów z trzech szkół, działających pod szyldem Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Pawła II:

w Liceum Ogólnokształcącym – 4, w Gimnazjum nr 3 – 34, w Szkole Podstawowej nr 1– 54, oraz wolontariusze spoza szkoły 5 osób.

Można nas spotkać w 12 instytucjach i organizacjach gdzie wolontariusze spotykają się z podopiecznymi raz w tygodniu.

Pracujemy z dziećmi w przedszkolach:

• nr 2 im. „Pyzy Wędrowniczki”,
  • nr 5 im. „Kot w butach”,
  • nr 6 im. „Bajka”,
  • „Kraina Przedszkolaka”, ul. Kurkowa,
  • „Kraina Przedszkolaka”, Al. Niepodległości.

Z młodzieżą:

• w Szkole Podstawowej nr 7,
  • w Oratorium przy Kościele MBCz.

Z młodzieżą niepełnosprawną:

• w Fundacji „Słyszę, Mówię, Czuję”,
  • w Zespole Szkół Specjalnych nr 6,
  • w Mazowieckim Forum Biznesu, Kultury i Nauki.

Z osobami starszymi w domach:

• we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej

Z osobami starszymi, niepełnosprawnymi:

• w Ośrodku Stacjonarnej Opieki Medycznej „PULMO”.

Akcyjnie współpracujemy również:

• Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,
  • Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” WiN,
  • Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej,
  • Parafia MBCz.

Najwięcej wolontariuszy (16) pracowało w Ośrodku PULMO, gdzie dotrzymywali towarzystwa osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, czytali im książki, układali puzzle, pomagali podczas zajęć arterapii. Druga, tak samo liczna grupa, zajmowała się starszymi osobami w ich domach.

Jednak wolontariusze na pierwszym miejscu stawiają pracę z dziećmi, dlatego już we wrześniu w zaprzyjaźnionych przedszkolach kończymy rekrutację.

Zasadą naszego wolontariatu jest angażowanie jak największej liczby uczniów do czynienia dobra, rozdawania radości i optymizmu.  Więc nie tylko wolontariusze, ale i wszyscy uczniowie szkoły mogą zgłaszać się do akcji (jednorazowych lub stałych) organizowanych w Klubie. Jak ogromną popularnością cieszą się takie formy niesienia pomocy, może świadczyć fakt, że po ukazaniu się ogłoszenia wystarczy kilka godzin, aby zabrakło miejsc dla chętnych.

1. W październiku i grudniu braliśmy udział w świątecznej zbiórce żywności organizowanej przez Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej.
  2. 40 uczniów wspólnie z opiekunem wzięło udział w miejskich obchodach Stulecia Niepodległej (śpiewanie hymnu).
  3. Kilkoro uczniów wzięło udział w akcji sprzątania grobów (OPS).
  4. Pomagaliśmy podczas Balu Seniora (OPS).
  5. Pomagaliśmy w obsłudze konferencji „Chrońmy dzieci przed przemocą”, gdzie gościem specjalnym była sędzia Anna Maria Wesołowska (mamy wspólne zdjęcie).
  6. Pomagaliśmy Ośrodkowi Pomocy Społecznej w obsłudze Wigilii dla mieszkańców.
  7. Wzięliśmy udział w Mikołajkach w MDK.
  8. Wszystkie klasy włączyły się w akcję Serduszko - przygotowaliśmy kilkadziesiąt świątecznych paczek dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej (współpraca z parafią). Jak co roku jedną paczkę przygotowują pracownicy szkoły.
  9. Włączyliśmy się w akcję " Kreatywne soboty" prowadzoną przez market Leroy Merlin.
  10. Niezmiennie zbieramy korki dla Jasia Muzyczaka, w ramach akcji „Wkręć się w pomaganie”.
  11. Zorganizowaliśmy zbiórkę środków czystości, włączając się w akcję Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej „Torba pełna miłości”.

Wszystkie zadania zaplanowane do pracy przez wolontariuszy zostały zrealizowane, a cele

osiągnięte. Co roku włącza się w pomaganie ok. stu uczniów oraz drugie tyle ochotników.  Jest to dowód na to, że nasza szkoła uczy szacunku dla osób chorych i niepełnosprawnych, ma wpływ na zmianę postrzegania drugiego człowieka oraz kieruje uwagę młodych ludzi na problemy wokół nich.