Pomagamy dzieciom w Afryce

Przez kilka tygodni (luty, marzec) przygotowywaliśmy się do udziału w akcji organizowanej przez UNICEF Polska. Akcja nazywa się WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA i polega na stworzeniu i sprzedaży własnoręcznie uszytych lalek.  Bierzemy w niej udział po raz trzeci, zaangażowane w projekt są wszystkie klasy.

Najpierw uczniowie zostali zapoznani z regulaminem i obowiązującymi terminami. Losowali kraje, w których życie dzieci jest trudne nie tylko ze względu na warunki klimatyczne, niedożywienie, ale też nękające je choroby, spowodowane brakiem szczepień ochronnych.

Następnym krokiem było wyszukanie imion, które nadawane są dzieciom w wybranych krajach, sposobu ubierania się, znalezienie informacji dotyczących codziennej egzystencji w afrykańskich krajach.

Każda klasa otrzymała wykrój lalki oraz szczegółową instrukcję jak ją wykonać. Ubieranie i ozdabianie lalek zależało od fantazji twórców.

Dla uczniów i pracowników szkoły zorganizowaliśmy wystawę wszystkich lalek, a uszyliśmy ich 74.

Na szczególną uwagę zasługuje szaman H. Płocińczaka z kl. 3 d (zdjęcie poniżej).

Podczas zebrania z rodzicami zorganizowaliśmy aukcję lalek (cena wywoławcza, ustalona przez UNICEF to 10 zł. Sprzedaliśmy 60 lalek, a dzięki zmysłowi handlowemu czterech uczennic ( Oliwii Bąk, Hanny Matczak, Juli Jodłowskiej i Julii Lewandowskiej) uzyskaliśmy kwotę 1438 zł, którą przesłaliśmy na zakup szczepionek. Zabezpieczymy przed chorobami zakaźnymi 150 dzieci.

Ogromnie dziękuję uczniom, którzy włączyli się w akcję oraz wszystkim mamom, babciom, które nadały niektórym lalkom niesamowity wygląd.

Jak po każdej akcji Unicef, do której się włączmy otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły Zaangażowanej Społecznie.

Koordynator Klubu Szkół Unicef

Maria Wytrykowska